HomePrint version English version

Kontrolovaný rast nanometrových monokryštálov fulleritu pre aplikácie

13.08.2008, Nanomateriály

Vedci z Univerzity v Surrey objavili spôsob prípravy veľmi malých uhlíkových kryštálov, ktoré sú tvorené sférickými  molekulami fulerénu C60. Táto metóda zahŕňa zmiešavanie dvoch tekutín pri nízkej teplote, pričom jedna z nich obsahuje molekuly C60
 Môžu byť pripravené kryštály kosoštvorcového tvaru s veľkosťou približne 80 nm. Elektronické vlastnosti molekúl C60 tvoriacich nanokryštály sú veľmi dôležité pre prípravu nových nanoelektronických súčiastok ako sú napr. solárne články a plynové detektory. Nový postup prípravy fulleritových nanokryštálov môže preto vedcom umožniť urýchlenie vývoja nanotechnológií založených na tejto jednoduchej metóde. 

full
 
Kosoštvorcové kryštály fulleritu C60

    Schopnosť produkcie veľkého množstva fuleritov zvyšuje možnosti ich použitia v elektronických aplikáciách s cieľom vylepšenia vlastností týchto súčiastok.
Možnou aplikáciou fuleritov je napríklad ako adsorbenty, katalyzátory a membrány vďaka ich relatívne veľkému povrchu. Potenciálne elektronické súčiastky môžu využiť napr. skutočnosť, že tento materiál je vďaka vysokej pohyblivosti elektrónov organickým polovodičom typu n a takisto sa môže použiť aj ako optická súčiastka (organické solárne články, svetlo emitujúce diódy, fotodeteektory.)


Zdroj:
www.sciencedialy.com


Diskusia k tomuto článku (počet reakcií: 0):

Pridať komentár k článku