HomePrint version English version

Nový materiál by mohol urýchliť vývoj vozidiel na vodíkový pohon

13.10.2008, Nanomateriály

   Grécky výskumníci predstavili dizajn nového materiálu, ktorý sa takmer zhoduje s cieľami amerického Energetického úradu DOE (Department of Energy) na rok 2010 pre skladovanie vodíka a pomáha eliminovať hlavnú prekážku praktického využitia vozidiel na vodíkový pohon. Uverejnili štúdiu popisujúcu spôsob bezpečného uskladnenia vodíka, ktorý patrí k explozívnym plynom.
Georgios K. Dimitrakakis, Emmanuel Tylianakis, a George E. Froudakis zaznamenali, že vedci už dlho hľadali spôsob využitia uhlíkových nanotrubíc na uskaladnenie vodíka ako paliva. Uhlíkové nanotrubice sú cylindrické útvary približne 50 000 krát tenšie ako ľudský vlas.  Vedci dúfajú v ich využitie ako miniatúrne zásobníky vodíka v budúcej generácii vodíkováňých automobilov.

 auto

    V novej štúdii použili vedci počítačové modelovanie na návrh jedinečnej štruktúry na skladovanie vodíka, ktorá pozostáva z paralelných grafénových vrstiev (uhlíkových vrstiev hrubých iba jeden atóm) stabilizovaných stĺpcami uhlíkových nanotrubíc. Na zlepšenie skladovacej kapacity boli do modelu pridané aj ióny lítia.
Tieto výpočty ukazujú, že tento tzv. stĺpový grafén môže teoreticky uskladniť až 41 gramov vodíka na liter, čo sa takmer zhoduje s cieľmi DOE (45 g H2 na l). „Experimentátori musia vyrobiť tento materiál aby potvrdili jeho skladovaciu kapacitu,“ poznamenali grécki výskumníci.


Zdroj:
www.sciencedialy.com


Diskusia k tomuto článku (počet reakcií: 0):

Pridať komentár k článku