HomePrint version English version

Korózii odolné nano-povlakovanie kovov môže nahradiť jedovatý chróm

26.03.2009, Nanomateriály

   Vedci z U.S. Department of Energy's Brookhaven National Laboratory vyvinuli metódu na povlakovanie kovových povrchov ultratenkou vrstvou nanočastíc, ktorá slúži na ochranu povrchu kovu pred koróziou a nebude ďalej nutné používať na tieto účely jedovatý chróm. Na túto metódu bol už aj schválený patent a je pripravená na využitie v praxi.
“Naša povrchová vrstva sa nanáša priamo na povrch kovu, pričom sa využíva jednoduchý dvoj- až trojkrokový proces,” povedal T. Sugama pracujúci na tomto projekte. „Výsledkom je vrstva s hrúbkou menej ako 10 nm, ktorá ochráni kov pred koróziou aj vo veľmi slanom prostredí.“
 Odolnosť voči korózii je nevyhnutná pre kovy používané vo veľkom množstve aplikácií, od elektroniky cez letecký priemysel až po elektrárne. Zvyčajne sa na tento účel využívali zlúčeniny obsahujúce toxickú formu chrómu. Vedci sa snažili nájsť bezchrómovú alternatívu. Využitie ultratenkého povlakovania naviac redukuje množstvo materiálu potrebného na ochrannú vrstvu, čím sa znižujú náklady na výrobu.

chrom

Sugamova metóda dosiahla niekoľko cieľov – nízka toxicita a výborná odolnosť voči korózii pri hrúbke vrstiev menej ako 10 nm, ktoré sa môžu použiť na veľké množstvo kovov ako sú napr. hliník, oceľ, nikel, zinok, meď bronz a mosadz.


Zdroj:
http://www.PhysOrg.com


Diskusia k tomuto článku (počet reakcií: 0):

Pridať komentár k článku