HomePrint version English version

Diskusia k článku


Zásobníky energie pre hybridné automobily

04.09.2008, iné

     Hybridná technológia kombinuje výhody spaľovacích a elektrických motorov. Vedci sa snažia vyvinúť vysoko výkonné jednotky na skladovanie energie vhodné pre využitie v hybridných motoroch.
Vozidlo je poháňané naftou na diaľnici a elektrinou v meste, spotrebúva teda oveľa menej enrgie. Hybridný pohonný systém pri použití bŕzd prepína na dynamo pričom sa vyrába elektrický prúd, ktorý sa dočasne skladuje v batérii. Elektrický motor využíva túto energiu pri štartovaní. Toto prináša obrovské úspory energie a to hlavne v mestských zápchach. Avšak až dodnes mala hybridná technológia problémy so skladovaním energie. Vedci z troch Fraunhoferových inštitútov sa pokúšajú vyvinúť nový skladovací modul v projekte zvanom „Electromobility Fleet Test“.
Pilotný projekt bol spustený firmou Volkswagen a nemeckým Ministerstvom životného prostredia spolu s ďalšími siedmimi partnermi. Fraunhoferove inštitúty Silicon Technology ISIT v Itzehoe, Integrated Circuits IIS v Nurembergu a Integrated Systems and Device Technology IISB v Erlangen sa v nasledujúcich troch rokoch budú podieľať na výrobe jednotky na skladovanie energie na báze akumulátora lítium-polymér vhodného pre použitie v automobiloch.

hybrid
 
Prototyp akumulátora na báze lítium- polymér pre použitie v hybridných vozidlách.

„Tento modul musí byť schopný odolávať drsným podmienkam prostredia, v ktorom sa nachádza hybridné vozidlo a navyše musí garantovať vysokú operačnú spoľahlivosť a dlhú životnosť,“ tvrdí Dr. G. Neumann z ISIT, koordinátor projektu. Vedci dúfajú, že sa im podarí vyvinúť materiál nenarušujúci životné prostredie.


Zdroj:
www.sciencedialy.comPridať komentár