HomePrint version English version

Diskusia k článku


Vedci navrhli jednoduchší a presnejší nanoteplomer

11.11.2008, Nanomateriály

   Tak ako technológia postupne prechádza do nanometrových rozmerov, musia sa zmenšovať aj nanotechnologiké pomôcky, a s nimi aj teplomery merajúce teplotu v okolí nanosúčiastok. Tradičné, napr. ortuťové teplomery môžu merať iba v makroskopickej mierke (teda v milimetrových rozmeroch). Zariadenia nazývamé termočlánky môžu merať teplotu v mikroškále, avšak merania v nanometrových rozmeroch vyžadujú úplne iné zariadenia.
 Tím vedcov z Austrálie a Japonska pod vedením prof. Z. Liu vylepšili metódu merania v oblasti nanometrov pomocou nanoteplomerov pozostávajúcich z uhlíkových nanotrubičiek naplnených kvapalným gáliom. Nanotrubice s priemerom okolo 20 nm môžu efektívne merať teplotu v rozmedzí 80 – 350 ºC.

nanoteplomer
 
Obrázky uhlíkových nanotrubíc naplnených gáliom z transmisného elektrónového mikroskopu zaznamenané pri rôznych teplotách.

 „V dôsledku pokračujúcej miniaturizácie existujúcich technológií sa mimoriadne dôležitým stalo určenie teploty súčasnej elektroniky a budúcich nanoelektronických a optoelektronických súčiastok,“ povedal Liu pre PhysOrg.com. „Každá z týchto súčiastok má svoj limit pre optimálnu pracovnú teplotu. Pri nižšej teplote pracuje súčiastka efektívne, avšak po jej prekročení dochádza nielen k zníženiu efektívnosti, ale v niektorých prípadoch dokonca aj k zničeniu súčiastky. V skutočnosti až k trom štvrtinám všetkých chýb dochádza v dôsledku prehriatia.“
 Uhlíkové nanotrubice, objavené na začiatku 90. rokov, majú dutú cylindrickú štruktúru pozostávajúcu z uhlíkových molekúl, ktoré sú známe svojou pevnosťou a jedinečnými elektrickými vlastnosťami. V roku 2002 Y. Bando, spoluautor aj tohto projektu, náhodne objavil, že po naplnení gáliom môžu tieto uhlíkové nanotrubice slúžiť aj ako trubice na meranie teploty podobne ako klasické teplomery. Zistil, že gálium v závislosti od teploty zväčšuje alebo zmenšuje svoj objem. V súčasnosti Liu, Bando a ich kolegovia pracujú na zjednodušení tejto metódy.


Zdroj:
www.PhysOrg.comPridať komentár