HomePrint version English version

Diskusia k článku


Pokrok smerom k novým pamäťovým médiám: Prepínateľné nanopásiky

11.11.2008, Nanomateriály

   V dnešnom informačnom veku je nárast kapacity pamäťových médií hlavnou výzvou pre vedu a technológiu.
O tomto sú presvedčené aj tímy nemeckých a talianskych výskumníkov, ktorí sú zapojení do projektu týkajúceho sa tejto problematiky.
Tieto skupiny pod vedením M. Cavalliniho z National Research Council (CNR) v  Bologni v Taliansku a M. Rubena z Forschungszentrum Karlsruhe v Nemecku uverejnili prácu v časopise Angewandte Chemie, kde tvrdia, že sú schopní pripraviť spoľahlivé nanoštruktúry materiálov schopných zmeny spinov na SiO2 čipoch. Toto je významným krokom smerom k novej generácii molekulárnych pamäťových médií, v ktorých budú binárne dáta skladované prostredníctvom prepínania spinov v elektrónoch.
   V súčasnosti uskladňujú počítačové hard disky dáta prostredníctvom magnetizácie povrchu rotujúceho disku. Každá „pamäťová bunka“ má svoju „adresu“, teda uložené dáta sú priamo prístupné. Aby sa zvýšila kapacita pamäte, jednotlivé magnetické domény sa vyrábajú stále menšie a menšie, pričom sa rýchlo blížime k limitnej veľkosti.
Tepelná excitácia príležitostne spôsobí, že niektoré magnetické častice prepnú do opačného smeru. Ak sú domény veľmi malé, celá bunka môže rýchlo stratiť svoju magnetizáciu.
Pre dosiahnutie vyššej informačnej hustoty, môžeme prejsť k iným prepínateľným materiálovým vlastnostiam, ako je napr. prechod medzi dvoma stavmi spinov (napr. zlúčeniny železa (II) môžu existovať v nízko alebo vysoko spinovom stave). Prepínanie môže byť kontrolované zmenami teploty, tlaku alebo elektromagnetického žiarenia.

nanopasiky
 
Štrukturovaná vrstva železnatého komplexu.

   Použitím špeciálnych nekonvenčných mikro- a nanolitografických metód dokázali tieto vedecké skupiny pripraviť neutrálny komplex železa (II) vo forme veľmi tenkých čiar na kremíkovej podložke. V tomto procese sa nanokryštály samoorganizovali do prednostnej orientácie pozdĺž čiar.
Naviac, vedci boli schopní preniesť vzor z napáleného CD na vrstvu tejto železnatej zlúčeniny. Je to prvým dôkazom, že je môžné vyrábať čitateľné logické vzory zo spinovo prenosných zlúčenín.
Aby boli tieto štruktúry technologicky užitočné, prepínací proces bude musieť byť prispôsobený pre izbovú teplotu.


Zdroj:
www.PhysOrg.comPridať komentár