HomePrint version English version

Diskusia k článku


Samonabíjacie zariadenia – pravdepodobne áno, tvrdia vedci

05.12.2008, Materiály pre elektrotechniku

     Predstavte si samonabíjací mobil, ktorý nemusíte nikdy nabíjať, pretože konvertuje elektromagnetické vlny produkované jeho používateľom na energiu, ktorá zabezpečuje jeho chod.
Vďaka práci prof. T. Cagina z texaskej A&M University to možno nie je to až také vzdialené, ako sa zdá. Použitím materiálov známych ako piezoelektriká, prof. Cagin, zaoberajúci sa nanotechnológiami, urobil významný objav.

mobil

 
   Cagin so svojimi kolegami na univerzite v Houstone objavili určitý typ piezoelektrického materiálu, ktorý dokáže konvertovať energiu.
Ak sa vyrobí vo veľmi malom vyhotovení (okolo 21 nm hrubý), účinnosť konverzie je až 100 %. Zistili, že ak sa vyrobí väčší alebo menší ako 21 nm , výrazne klesá kapacita konverzie energie.
Tento objav, publikovaný v časopise Physical Review B, môže mať skutočne veľký vplyv na elektronické zariadenia s nízkou spotrebou energie ako sú napr. mobilné telefóny, laptopy, pagery a podobne. Mnoho týchto „high-tech“ zariadení obsahuje komponenty, ktoré môžeme merať v nanometroch.
   Hoci je Cagin objav nanometrových rozmerov, jeho vplyv bude obrovský.


Zdroj:
www.PhysOrg.comPridať komentár