Script: /index.php?ID=535&doc=1153
Query: INSERT INTO counter_05 VALUES(0,'2130389','2017-10-19','54.161.73.123','vhgserupsrc23nskgfcgtjggk7')
Error number: 1062
Error description: Duplicate entry '943181' for key 'PRIMARY'
Diskusia k článku
HomePrint version English version

Diskusia k článku


Rozlúštenie kontroverznej záhady pevnej fázy

10.02.2009, iné

   Vedci môžu ľahko vysvetliť štruktúrne usporiadanie, ktoré zaraďuje oceľ a hliník k taviteľným kovom. A takisto sa im podarilo objaviť molekulárne zmeny pri premene vody na ľad.
Napriek faktu, že fúkanie skla je známe už od prvého storočia pred našim letopočtom, sme až teraz začali rozumieť tomu, čo sa deje v roztavenom skle.
150 rokov po vytvorení Kryštálového paláca vedci z univerzít v Nottinghame a v Berkeley v spolupráci s univerzitou v Bathe predviedli, ako sa správajú atómy v skle pri jeho zohrievaní a ochladzovaní. Ich výskum bol nedávno publikovaný v časopise Science Express. J. Garrahan, profesor fyziky na univerite v Nottinghame povedal: „Snímky z RTG analýz ukazujú, že v ľade sú molekuly vody zoskupené do útvaru nazývaného kryštál, zatiaľ čo v kvapalnej vode sú molekuly neusporiadané.
Z tohto rozdielu vieme porozumieť tomu, prečo je ľad pevný a voda kvapalná. Na druhej strane sklo nám takéto vysvetlenie neponúka. RTG snímky molekulárnej štruktúry pevného a roztaveného skla sú takmer nerozlíšiteľné.
V oboch prípadoch sa zdá, že atómy sú neusporiadané. Toto je kľúčovým problémom: ak pevná fáza skla má rovnakú štruktúru ako kvapalná, ako môže byť pevné? Na to sme doposiaľ nepoznali odpoveď.“

 sklo

   S využitím počítačových simulácií boli vedci schopní otestovať teoretický a vypočítaný proces tavenia a tvrdnutia skla. Zatiaľ ešte nevyriešili problém fázového prechodu skla, avšak poskytli dôkaz novej perspektívy vo fenoméne skla, čo môže viesť k vyriešeniu tohto problému.
 


Zdroj:
www.PhysOrg.com

Mierne chaotický článoček?
Prosím Vás a teda na aké riešenie prišli??? Trochu sa mi tu pletie ľad voda a sklo...
Nechcem rýpať, ale myslím, že molekulárne zmeny pri mrznutí vody na ľad už boli známe dosť dávno.
A v čom teda tkvie problematika taveného a tuhého skla? Čo tým modelom vedci z Matičky rodnej USA vlastne vypočítali?? Aký je teda ten nový dôkaz čohosi??? Aké sú tie objavené či vypočítané molekulárne zmeny???
+ Pridaj komentár
Red, 10.11.2009, 14:43

sklo?
ked som chodil na strednu chemicku tak nam chemikarka pri taveny sklenych trubiek a tahani kapilar vravela ze sklo aj ked je tuhe tak je stale tekute ale ma extremne vysku viskozitu a zohriatim sa viskozita len znizi...ako dokaz nam vravela o velmi starych sklenych tabuliach ktore po 100 aj viac rokoch vplyvom tiaze shrubli na spodnej strane.
+ Pridaj komentár
pet, 10.05.2010, 18:16

Fázový prechod?
Skláním se před fyziky pevné fáze, kteří řeší problematiku skelného stavu. Samotný článek mi v mnohém přípomíná populární seriály forenzí kriminalistiky. Mnoho velkých slov a za nimi chemický nebo fyzikální nesmysl. Snad jsem Vám tímto přispěvkem poskytl náhled nové perspektívy. Na dúkaz si ještě netroufám.
+ Pridaj komentár
Petr, 21.02.2014, 10:33Pridať komentár