HomePrint version English version

Diskusia k článku


Nanotrubice si našli miestečko v elektrických prepínačoch

11.03.2009, Nanomateriály

   Pri novom výskume Rice University a University of Oulu v Oulu vo Fínsku sa zistilo, že uhlíkové nanotrubice môžu výrazne zlepšiť výkon elektrických kolektorov, ktoré sú bežné v elektrických motoroch a generátoroch.
Vo výskum, ktorého výsledky sa objavia tento mesiac v časopise Advanced Materials, zistili, že „kefkovité kontakty“ vyrobené z nanotrubíc majú 10 krát menší odpor ako mali uhlíkovo-medené kompozitné kefky bežne využívané v súčasnosti.
Kefkovité kontakty sú nedeliteľnou súčasťou kolektorov alebo rotujúcich elektrických prepínačov používaných v mnohých batériou napájaných elektrických zariadeniach, ako je napr. bezdrôtová vŕtačka.
„Výsledky ukazujú, že nanotrubice majú ako kefkovité kontakty veľký praktický význam,“ povedal hlavný výskumník Pulickel Ajayan. „Technológia je bežne využívaná v priemysle, preto môže byť aplikácia nanotrubíc pre priemysel veľmi zaujímavá.“ Umožní to hlavne kombinácia mechanických a elektrických vlastností nanotrubíc.

 nanotrubice

   Uhlíkové nanotrubice používané pri štúdiu sú prázdne trubice z čitého uhlíka s priemerom asi 30 nm. Pre porovnanie, ľudský vlas má priemer asi 100 000 nm. Naviac sú tieto nanotrubice extrémne ľahké a odolné a sú veľmi dobrými vodičmi elektrického prúdu. Kvôli týmto vlastnostiam sa ich výskumníci rozhodli otestovať pre použitie ako kefkovité kontakty. Takéto kontakty sú vlastne vodivé podložky držané oproti rotujúcemu kovovému disku alebo tyči pomocou odpružených ramien. Prúd prechádza z rotujúceho disku cez kefkovité kontakty k ďalším častiam elektrického zariadenia.
Výskumný tím pracujúci na tomto projekte verí, že vylepšené kontakty medzi povrchom rotujúceho disku kefkami zníži energetické straty až o 90 %.


Zdroj:
www.PhysOrg.comPridať komentár