HomePrint version English version

Korok


Korok
Korok je prírodná pena s uzavretými pórmi. Je vodotesný a veľmi stabilný, vydrží v hrdle fľaše s vínom aj 50 a viac rokov bez toho, aby sa rozpadol alebo kontaminoval víno. Korkové dosky, ktoré sa vyrábajú stlačením granulovaného korku za tepla, sa používajú na izoláciu stien a stropov. Samotný korok sa vyznačuje nezvyčajne dobrou kombináciou vlastností. Je ľahký a pritom húževnatý, izoluje voči teplu a zvuku, má vysoký koeficient trenia, je odolný voči kvapalinám, chemicky stabilný a nehorľavý. Dopyt po korku prekračuje 500 000 ton ročne, pričom 1 tona korku má rovnaký objem ako 56 ton ocele.

Zloženie
40% korkoviny, 27% lignínu, 12% celulózy, 4% friedelínu (pentacyklický triterpén), 17% vody.

Vlastnosti
PDF ikonka

Vplyv na životné prostredie

Korok je kôra korkového duba (Quercus Suber). Patrí medzi obnoviteľné zdroje. Pri jeho spracovaní vzniká odpad: kontaminovaná voda a horľavý prach, ktoré ale možno zlikvidovať.

Pravidlá dizajnu
Stlačiteľnosť a vysoká stabilita korku vo vode i olejoch zabezpečujú jeho vhodnosť na výrobu fľaškových zátok, tesnení a obalov. Ľahko sa reže a jemná štruktúra s uzavretými pórmi umožnuje z neho vyrezávať zložité tvary. Jeho vibro- a termoizolačné vlastnosti spolu s “teplým” sfarbením a príťažlivou štruktúrou mu zaručujú, rovnako ako výrobkom z neho (korkové dosky, linoleum), široké trhové využitie v oblasti dlážkových, nástenných a stropných krytín.

Typické využitie
zátky, uzávery fliaš, plaváky, záchranné pásy, nástenné a dlážkové krytiny, izolácia, topánky, obaly, zábavné a dekoračné predmety, tesnenia, povrch vozoviek, linoleum, leštenie, brzdové obloženia, tlmenie vibrácií a pod.

Použitá literatúra
• CES EduPack 2007, Granta Design Ltd., Cambridge, UK.

linky svet   linky Európa   linky Slovensko

Autor: Jerz J., Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Bratislava