HomePrint version English version

Koža


Kožená bunda Kožený klobúk

Koža je prírodnou látkou. Vyrába sa vyčinením zvieracej usne - procesom, pri ktorom sa useň týždne alebo až mesiace namáča v roztokoch činidiel, čím sa stáva vláčnou a odolnou. Má vysokú pevnosť v ťahu a je výnimočne húževnatá a pružná, ale pritom ľahko ohybná a jemná na dotyk ako napríklad semiš. Koža sa používa na výrobu opaskov, tesnení, topánok, kabátov, kabeliek, poťahov a prikrývok. Môže sa odlievať vstrekovaním tak, že sa vloží kus do formy, do ktorej sa následne vstrekne polymérna živica.
Kožu možno tvarovať, farbiť a vytvárať na nej štruktúru. Je výnimočne trvanlivá.
Kvalita kože závisí od zvieraťa. Väčšina ich pochádza z hovädzieho dobytka, ale aj z ovcí, kôz, diviny, krokodílov, tuleňov, žralokov a dokonca hadov. “Špičková” koža je z vonkajšej vrstvy, ktorá má najvyššiu kvalitu: trvanlivá, s hustými vláknami, s vysokou pevnosťou a pružnosťou. Prvá štiepenka pochádza z ďalšej vrstvy; má nižšiu kvalitu. Druhá štiepenka, z vnútra, má najnižšiu kvalitu. “Patentná koža” je starý názov pre lesklú čiernu kožu na topánky a kabelky.
Koža na pohonný pás (aj na nohavicové traky) sa namáča v olejoch alebo voskoch, aby bola pružná. Má hustotu 0,95 mg/m3 a medzu pevnosti v ťahu až 26 MPa. Koža sa vyznačuje vysokou húževnatosťou a pevnosťou v ťahu. Jej ohybová tuhosť je omnoho nižšia, čo umožňuje, že sa ľahko ohýba a pritom znesie vysoké ťahové namáhanie. Je to dôsledkom vláknitého charakteru materiálu - všetky vlákna ležia v rovine kože.

Vlastnosti
PDF ikonka


Zloženie
Kolagén (bielkovina), 12% vody

Vplyv na životné prostredie
Spracovanie kože zahŕňa vyčinenie dubovou kôrou alebo soľami chrómu, spojené so vznikom toxických a ťažko likvidovateľných odpadov. Do roku 1900 sa používali soli ortuti, ktoré mali nepriaznivé účinky na zdravie kožiarov.

Použitá literatúra
• CES EduPack 2007, Granta Design Ltd., Cambridge, UK.

linky svet   linky Slovensko

Autor: Jerz J., Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Bratislava